Wszystko, co nowe jest piękne, jednak z czasem brudzi się, a na powierzchni zaczynają się pojawiać rysy i zbierają się nieestetyczne naloty. Wyroby z plexi potrzebują specjalistycznego czyszczenia. Trzeba wiedzieć jak to robić, aby nie uszkodzić powierzchni materiału i nadać odpowiedni blask. Sprawdź z nami, jak dbać o wyroby z pleksi.

Czyszczenie plexi

Wszystkie wyroby z plexi możemy myć wodą z dodatkiem mydła. Plexi rozpuszcza się w zbyt wysokich temperaturach, dlatego temperatura wody nie powinna być wyższa, niż 25 stopni Celsjusza. Do czyszczenia plexi używamy delikatnej, miękkiej ściereczki. Zamiast wody możemy użyć również płynu antystatycznego przeznaczonego do tworzyw sztucznych.

Przy czyszczeniu koniecznie zwróćmy uwagę na to, czy w składzie płynu do czyszczenia nie ma alkoholi. Działają one drażniąco na ten materiał, powodują mniejsze i większe pęknięcia. Wszystkie wyroby z pleksi powinny znajdować się jak najdalej od oparów rozpuszczalników, a także wspomnianych wcześniej alkoholi.

Plexi to materiał, który wydaje się, na pierwszy rzut oka wytrzymały, niemal niezniszczalny, ale tak naprawdę jest dosyć delikatny. Małych półek, stojaków, czy innych wyrobów z plexi nie możemy myć w zmywarkach oraz trzymać blisko mikrofalówek, czy piecyków.

W żadnym wypadku do czyszczenia nie używamy szorstkich ściereczek, skrobaczek, czy proszków rysujących powierzchnię.

Stół z blatem z plexi

Ostrożnie z plexi

W przypadku tego materiału nie trudno o zarysowania, a w przypadku ich wystąpienia, możemy wypolerować powierzchnię przy zastosowaniu specjalnych past polerskich przeznaczonych do tego rodzaju materiału.

Wyroby z pleksi, szczególnie te cięższe, np. tombstony z plexi powinniśmy postawić w miejscu, z którego na pewno nie spadną. W przypadku upadku można uszkodzić produkt, a także narazić inne osoby na obrażenia. Ten materiał nie jest odporny na uderzenia, przerzucanie, czy nacisk. Jest dosyć kruchy i nie trudno go potłuc.

Polerowanie plexi

Ręczne polerowanie plexi może wykonać każdy. Do tego celu potrzebujemy papier wodny, a także pastę polerską. Szlifowanie plexi wykonujemy na równym podłożu, kolistymi ruchami, zmieniając kierunek co jakiś czas. Na samym początku możemy docisnąć pleksi, ale z czasem zmniejszamy nacisk. Kiedy powłoka będzie dobrze wyszlifowana, wtedy woda będzie dobrze rozpływać się po powierzchni. Dzięki temu zapobiegniemy występowaniu nierówności. Papier, którym szlifujemy, musi być dobrze namoczony, warto co jakiś czas go przepłukać, aby pozbyć się z powierzchni startego już tworzywa. Następnie na oczyszczoną powierzchnię nakładamy trochę pasy polerskiej i polerujemy powierzchnię do uzyskania połysku. Do polerowania nie stosujemy środków zawierających rozpuszczalniki organiczne, ponieważ te będą uszkadzać powierzchnię tworzywa. Następnie wystarczy umyć i wysuszyć plexi.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o pleksi, zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą. Na stronie Javis.pl znajdą Państwo różne wyroby z plexi, np. półki, ekspozytory, stojaki, litery, czy tombstony przydatne w biurze i każdym przedsiębiorstwie. Chętnie odpowiemy na Państwa pytania i dostosujemy się do indywidualnych wymagań.