Każdy miłośnik ogrodów marzy o własnej szklarni. Największy dylemat sprawia nam wybór materiałów pod budowę szklarni. Sprawdźmy, o czym warto pamiętać przy stawianiu własnej szklarni i dlaczego właśnie plexi jest jednym z najlepszych rozwiązań do zabudowy ścianek w ogrodowej cieplarni.

Odpowiednie miejsce pod szklarnię

Zanim zabierzemy się za budowę szklarni, najpierw musimy wybrać odpowiednie miejsce, w którym będziemy uprawiać warzywa, zioła, czy kwiaty. Wybierzmy miejsce, gdzie szklarnia będzie mogła stać w odpowiedni sposób – otóż długa oś powinna być ukierunkowania od kierunku wschodniego do zachodniego. Najczęściej szklarnie stawia się przy południowym skraju działki. Od tej strony nie powinny rzucać na nią cienia wysokie budynki, czy drzewa. Przez to rośliny będą miały mniej światła.

Ważna jest tutaj również ogólna wielkość szklarni. Przeważnie budowane są szklarnie o powierzchni 15 metrów kwadratowych. Oczywiście każdy dostosowuje wielkość do własnych możliwości.

Warto wspomnieć, że do wybudowania szklarni nie musimy mieć pozwolenia na budowę, ale powinniśmy zamiar budowy takiego obiektu zgłosić w odpowiednim urzędzie. Podczas zgłaszania informujemy o czasie prac budowlanych, sposobie budowli i zakresu prac. Obiekty, które możemy budować na własnej działce bez pozwolenia, mogą mieć powierzchnię zabudowy do 35 m2, a obiektów nie może być więcej niż dwa na 500 m2 terenu.

Budowa szklarni

Najczęściej spotykamy klasyczne szklarnie w formie prostopadłościanu ze spadzistym dachem, jednak jest to kwestia indywidualna. Jeśli myślimy o postawieniu szklarni na lata, powinniśmy zadbać najpierw o fundamenty, dostosowane pod wielkość szklarni. W przypadku tego obiektu fundamenty nie muszą być duże, wystarczy 15 cm szerokości. Fundamenty mają nadać konstrukcji stabilność.

Jeżeli chodzi o szkielet, tutaj stosowane są materiały z aluminium, stali czy drewna. Metalowe stelaże trzeba zabezpieczyć przed rdzą, natomiast drewno pomalować impregnatem. Dzięki odpowiedniemu zabezpieczeniu, szkielet wytrzyma długie lata.

W przypadku przeszklenia najczęściej stosuje się takie materiały jak:

Szkło mineralne – materiał przezroczysty, najczęściej wykorzystywany przy budowie szklarni. Największa wada tego rozwiązania to duża waga materiału i szybkie tłuczenie się. Szkło nie jest odporne na uszkodzenia mechaniczne, czy duże gradobicie.

Folia – jest to najtańsze rozwiązanie, jednak nietrwałe i mało estetyczne. Dobrze izoluje ciepło, ale szybko się niszczy.

Pleksi – czyli płyty szkła akrylowego. Jest to co prawda kosztowne rozwiązanie, ale najtrwalsze. Wykazuje dużą odporność na uszkodzenia, jest lekkie, a jednocześnie trwałe. Co ważne, ma dużą przepuszczalność światła, zbliżoną do zwykłego szkła.

Płyty poliwęglanowe – są lekkie, wytrzymałe i elastyczne, ale przepuszczają jeszcze mniejsze ilości światła niż folia.

Przeszklenie z plexi

Odpowiednia wentylacja, gleba i nawadnianie w szklarni

Latem należy chronić rośliny w szklarni przed przegrzaniem, dlatego warto zadbać o zamontowanie żaluzji do szklarni lub uchylnych okien, aby przewietrzyć od czasu do czasu szklarnię.

Dla prawidłowego wzrostu roślin niezbędna jest również odpowiednia gleba. Należy zastosować podłoże, które spełnia wymogi roślin, które będziemy tam uprawiać.

Znaczącym ułatwieniem w nawadnianiu roślin będzie kropelkowy system podlewania, nie tylko precyzyjne podlewa rośliny, ale również minimalizuje koszty zużycia wody.

Jeśli już wiesz, jak wielka będzie Twoja szklarnia i co chcesz w niej uprawiać, przyszedł czas na wybranie odpowiedniego materiału, z którego będą wykonane ściany. Warto wspomnieć, że najtrwalszym i najbardziej wytrzymałym materiałem będzie plexi. Firma Javis oferuje usługi frezowania plexi, dzięki czemu istnieje możliwość wycięcia okien, czy mniejszych otworów wentylacyjnych w plexi na potrzeby szklarni.